Znak Městys Bobrová
Oficiální stránky

Městys Bobrová

  • KRAJ VYSOČINA - Podvodníci vymýšlejí stále nové způsoby, jak připravit ostatní o jejich peníze. Je tak nutné mít se na pozoru a být velmi obezřetný, zejména při komunikaci s lidmi, jejichž totožnost si nemůžeme osobně ověřit.

    V současné době se začaly objevovat případy, ve kterých se pachatel vydává za operátora/zástupce telefonních společností s tím, že je nutné vyměnit zastaralou SIM kartu. Volající může být muž i žena, dokáže být velmi přesvědčivý a působí sebejistě. Argumentuje zabezpečením telefonu, jeho cílem je ale vylákat zaslané číselné kódy. Podvodník si pak zřídí e-SIM kartu, získá vládu nad telefonním číslem a přístup do aplikací. Následně se snaží dostat k finančním prostředkům majitele telefonu, rychle odčerpat peníze, případně si ještě na účtu podvedeného sjednat úvěr. Naopak majiteli přestane telefon fungovat a ztratí kontrolu nad telefonním číslem, včetně s ním svázanými službami a aplikacemi.

    Zkušenosti s tímto typem podvodu má již muž z Jihlavska, který se stal cílem pachatele na začátku května. Muž přijal hovor, volající se mu představil jako operátor telefonní společnosti a informoval ho o nutnosti převedení zastaralé SIM karty na novou e-SIM kartu. Muž poté přijal zprávu a číselný kód volajícímu nadiktoval. Následovalo zaslání dalších kódů, které nic netušící muž opět předal. Podvodník si následně vytvořil novou e-SIM kartu, získal vládu nad daným telefonním číslem a přístup do aplikací. Přihlásil se do účtu, kde má muž uložené virtuální karty a v několika výběrech vybral finanční hotovost v celkové výši 150 tisíc korun. Muži telefon přestal fungovat a následně zjistil, že se stal obětí podvodníka.“

    „Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a dále neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací.“

    Pachatelé při hovorech rádi využívají dobu, kdy předpokládají, že jsou lidé zaneprázdněni a nemají tak dostatek času na důkladné vyhodnocení nastalé situace. Pozor tak dávejte zejména na nenadálé hovory například v době oběda či večerních hodinách. Nenechte se přesvědčit o nutnosti jednat hned, bez důkladného promyšlení.

    E-SIM karty existují, mají podobu vestavěného čipu, který se umísťuje napevno do základní desky telefonu (případně tabletu či chytrých hodinek). Znamená to, že ani nelze aktivovat službu na dálku u mobilních telefonů, které tuto kartu nemají. Myslete také na to, že majitel telefonního čísla si o zřízení e-SIM karty žádá v případě zájmu sám, nikoli aktivní nabídkou „operátora“.

    Jak se podvodníkům bránit?

    • Při nevyžádaném hovoru od neznámých lidí (ať už se představí jakkoli) nejednejte zbrkle, dejte si vždy čas vše promyslet a nerozhodujte se pod nátlakem
    • V případě pochybností si sami vyhledejte číslo dané společnosti, zavolejte a vše si ověřte. Nikdy nevyužívejte zpětné volání.
    • Nepředávejte cizí osobě ověřovací číselné kódy, které jsou vám na telefon zaslány
    • Mějte také na mysli, že telefonní číslo, které se vám na telefonu zobrazí, může být podvržené

    Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

  • V posledních dnech je evidováno zvýšené zasílání podvodných SMS, které vyvolávají dojem, že jde o příspěvek na bydlení od MPSV. Po rozkliknutí vloženého odkazu se klienti dostanou na falešné stánky portálu občana s informací, aby se přihlásili a potvrdili zaslání příspěvku na bydlení v určité výši. Následně jsou klienti v mobilním bankovnictví požádáni o údajné potvrzení příspěvku, kdy se jim ale částka na účet nepřipíše, ale o peníze naopak přijdou.

    Prosíme, v žádném případě na tuto SMS nereagujte.

    podvodné SMSky

  • Policisté apelují na občany, aby byli při nakupování na internetu obezřetnější a při placení prostřednictvím internetového bankovnictví pozornější. S přibývající oblíbeností online nákupů se zvyšuje také počet spáchaných podvodů. Obětí podvodníka se může stát jak kupující, tak i prodávající. K tomu, aby se člověk nenechal snadno napálit, by přitom v mnoha případech stačilo - řídit se doporučeními a preventivními radami, nejednat unáhleně, při práci s novými aplikacemi se nejprve důkladně seznámit s jejich ovládáním a věnovat prováděným finančním operacím patřičnou pozornost.

    Poučit se každý může z případů, které se již staly. Navíc je na nich možné velmi dobře prezentovat, jak k nim došlo a na co si dát pozor. Nicméně nelze obsáhnout všechny varianty, za kterých k podvodu může dojít, a pachatelé navíc dokáží velmi rychle měnit způsob páchání podvodu, proto je obezřetnost nutná v každém případě.

    O více než dvacet tisíc korun přišel muž z Jihlavska, který si chtěl koupit konzoli. V druhé polovině dubna zareagoval na inzerát zveřejněný na internetovém portálu. Za konzoli chtěl prodávající přes deset tisíc korun. Zájemce se s ním domluvil za využití komunikační aplikace a platba následně proběhla prostřednictvím platební brány. Přes internetové bankovnictví muž odeslal na účet prodávajícího peníze. Platba sice úspěšně proběhla, muž ale obdržel zprávu, že ne, transakci proto zopakoval a peníze poslal podruhé. Zaplacené zboží podvedenému muži nepřišlo, prodávající s ním přestal komunikovat a nebyly mu vráceny ani peníze.

    Obdobně dopadl také jiný podvedený muž z Jihlavska, který tentokrát zboží prodával. Na internetovém portálu s bazarovým zbožím zveřejnil inzerát nabízející k prodeji jízdní kolo. Výsledkem bylo, že přišel o bezmála deset tisíc korun. Pachatel v tomto případě využil jeho omylu. Prodávající si totiž při obsluhování internetového bankovnictví myslel, že mu sjednaná finanční částka na účet přišla, opak byl ale pravdou. V domnění, že se jedná o příchozí platbu od kupujícího, potvrdil zaplacení částky a peníze tím poslal na účet podvodníka.

    Další podvedenou je žena z Havlíčkobrodska, která nabízela prostřednictvím internetu k prodeji prosklené skříně za jeden tisíc korun. Na konci dubna ji kontaktoval pachatel prostřednictvím komunikační aplikace a projevil o nábytek zájem. Po krátké komunikaci od ní vylákal peníze prostřednictvím zaslaného linku, kde žena vyplnila údaje o platební kartě a omylem potvrdila platbu, přišla tak o částku deset tisíc korun. Přehlédla totiž navíc ještě nulu a z jednoho tisíce bylo rázem deset tisíc. Pachatel s ní poté přestal komunikovat.

    Riziko spáchání podvodu hrozí nejvíce u nákupů bazarového zboží na internetu a platby předem. Po odeslání domluvené finanční částky na účet prodávajícího se totiž může stát, že se hned poté veškerá komunikace s ním přeruší. Zájemce tak skončí bez peněz a marně čeká na zboží, za které už zaplatil.

    Předem uhradil požadovanou finanční částku za nabízenou herní konzoli například muž z Havlíčkobrodska a přišel o patnáct tisíc korun. Muže ze Žďárska stála zkušenost s podvodníkem necelých sedm tisíc korun, když zaplatil předem za vyrovnávací laser. Žena z Třebíčska poslala téměř patnáct tisíc korun na účet pachatele, který nabízel k prodeji mobilní telefon. O nabízené chytré hodinky projevil zájem muž z Pelhřimovska a přišel o šest a půl tisíce korun. Muž z Jihlavska marně čekal na grafickou kartu, za kterou předem zaplatil deset tisíc korun.

    Dalším rizikem při online nákupech je skutečný stav prodávaného zboží. Žena z Jihlavska si v druhé polovině dubna na inzertním portálu sociální sítě vyhlédla nabízený repasovaný mobilní telefon za částku přes pět tisíc korun. Zboží jí bylo na dobírku doručeno, následně ale zjistila, že je telefon poškozený a hlavně nefunkční.

    Stát se také může, že při rozbalení zboží poslaného na dobírku poté kupující zjistí, že mu byla zaslána zcela jiná bezcenná věc.

    Policisté v minulosti již mnohokrát apelovali na občany, aby byli při nakupování na internetu obezřetnější, stále ale počty podvedených přibývají. Při online nákupech je třeba být opatrný a je nutné mít se na pozoru zejména, pokud se jedná o platbu předem. Minimální krok, který může každý udělat, je projít si zveřejněné recenze. Mnoho podvedených své negativní zkušenosti sdílí a je tak možné z nich čerpat.

    Při využívání internetového bankovnictví je nutné si důkladně vše prostudovat a seznámit se řádně s jeho ovládáním. Při provádění finančních transakcí je důležité řešit je v klidu, vše si dobře pročíst, dát si dostatek času a pečlivě vše zkontrolovat. Není dobré jednat pod tlakem a unáhleně. Samozřejmostí by měla být také zpětná kontrola prováděných transakcí.

  • Letošní Velikonoce budou bezpochyby jiné, svým způsobem mimořádné a doufejme i mimořádně klidné. Největší církevní svátky se totiž nebudou oslavovat veřejně v kostelech a při kolektivních koledách, ale vlivem situace kolem virové nákazy COVID-19 se přesunou do domácího prostředí.
    Věřící se svých mší zúčastní prostřednictvím internetu, kdy řada farností přistupuje k online přenosům z kostelů pomocí webových kamer. Ale co koledníci? Snaha všech občanů zamezovat šíření nákazy a usnesení vlády v tomto ohledu hovoří jasně. Koledovat ve skupinách a partičkách, jak je v naší zemi tradičním, zvykem se letos prostě nepůjde. Pro některé nadšené koledníky může být útěchou ta skutečnost, že je rok 2020 rokem přestupným, takže v mnohých regionech by chodily koledovat ženy. Těm, kteří nejsou vyznavači výše uvedeného tvrzení, přijdou určitě vhod alternativní způsoby trávení Velikonoc, které můžeme odkoukat od našich sousedů. Například v Německu a v Rakousku koledníci s pomlázkou nechodí. Děti, ale i dospělí, hledají poschovávaná vajíčka, zdobená perníková srdce či láhve dobrého moku v domě nebo na zahradách. Přehazují vejce přes střechu nebo hrají různé hry, kdy se spoluhráči navzájem snaží nakřápnout vajíčko soupeře. Inspirací na nejrůznější velikonoční zvyky a hry v kruhu rodinném na internetových portálech najdeme celou řadu. Všech svých tradičních domácích zvyků se však vzdávat nemusíme. Přípravy na Velikonoce, výroba kraslic, barvení vajíček, pečení beránků, mazanců, příprava tradičních pokrmů, pletení pomlázek či výzdoba domovů a mnohé další zvyky zůstávají a určitě i velmi zabaví děti.
    V našem prostředí jsou pro Velikonoce typické i odjezdy na chaty a chalupy. Zákaz vycházení v Čechách nařízen sice není, ale pokud nutně nemusíme vyjíždět, nejezděme. Cestou obvykle tankujeme pohonné hmoty, nakupujeme, občerstvujeme se. Tím přicházíme do kontaktu s dalšími lidmi. Pokud se k takovému cestování přesto rozhodneme, měli bychom dodržovat veškerá hygienická pravidla a eliminovat kontakt s dalšími lidmi, tudíž se nestýkat s nikým v místě svého rekreačního objektu, nevycházet ze svého pozemku a nenavštěvovat se s tamními obyvateli.
    Velikonoce jsou také jakýmsi mezníkem mezi zimní a letní motoristickou sezónou. Mějme proto na paměti, že se na našich silnicích ve větší míře začnou pohybovat nejzranitelnější účastníci silničního provozu, zejména řidiči motocyklů a cyklisté. Právě oni by si měli uvědomit, že během zimy si ostatní účastníci silničního provozu odvykli na jejich přítomnost na pozemních komunikacích, a že si na ně musí zase přivyknout. Počítejme s tím, že s lepším počasím vyjedou i takzvaní sváteční řidiči.
    Za Policii České republiky své tradice přítomností dopravních hlídek na českých silnicích taktéž zachováme. Již v minulém týdnu jsme avizovali zvýšený dohled nad chováním všech účastníků silničního provozu. „Od 1. dubna jsme spustili akci zaměřenou na překračování nejvyšší dovolené rychlosti, nejinak tomu bude i v období Velikonoc a nadále až do odvolání. Reagujeme tak na to, že jsme v době omezeného pohybu zaznamenali některá extrémní překročení rychlosti, při kterých bohužel není výjimkou naměření rychlostí jízdy v obci (50km/h) nad 100 km/h. Právě nepřiměřená rychlost je přitom dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin smrtelných nehod,“ zdůraznil ředitel dopravní policie plk. Jiří ZLÝ. V této souvislosti apelujeme na všechny účastníky silničního provozu, aby se chovali ohleduplně a bezpečně.


    plk. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR
    8. 4. 2020

  • Rozbor dopravních nehod v Kraji Vysočina      
                   
    Období: Od 1. ledna do 31. prosince 2017          
                   
                   
                   
    Útvar Počet nehod Úmrtí Těžké  Lehké  Škoda Alkohol OPL
        do 24 hodin zranění zranění (v tis. Kč)    
    ÚO Pelhřimov 663 3 13 194 45 366 39 1
    ÚO Havlíčkův Brod 743 2 26 224 32 433 39 2
    ÚO Jihlava 808 9 32 333 48 443 44 2
    ÚO Třebíč 781 5 5 289 34 252 21 0
    ÚO Žďár nad Sázavou 758 4 42 269 32 936 37 2
    DO Velký Beranov 664 6 19 78 68 974 4 0
                   
    Kraj - celkem 4417 29 137 1387 262 404 184 7

     

    Rozbor dopravních nehod v Kraji Vysočina      
                   
    Období: Od 1. ledna do 31. prosince 2016          
                   
                   
                   
    Útvar Počet nehod Úmrtí Těžké  Lehké  Škoda Alkohol OPL
          zranění zranění (v tis. Kč)    
    ÚO Pelhřimov 616 5 13 202 32 602 36 0
    ÚO Havlíčkův Brod 729 7 27 259 32 609 29 2
    ÚO Jihlava 805 3 28 301 51 812 26 1
    ÚO Třebíč 706 7 11 333 33 920 35 0
    ÚO Žďár nad Sázavou 744 7 29 281 30 814 38 1
    DO Velký Beranov 545 4 16 63 77 808 3 1
                   
    Kraj - celkem 4145 33 124 1439 259 565 167 5

     

    Rozbor dopravních nehod v Kraji Vysočina      
                   
    Období: Od 1. ledna do 31. prosince 2015          
                   
                   
                   
    Útvar Počet nehod Úmrtí Těžké  Lehké  Škoda Alkohol OPL
          zranění zranění (v tis. Kč)    
    ÚO Pelhřimov 596 6 17 168 30 065 38 3
    ÚO Havlíčkův Brod 690 7 21 246 30 161 34 5
    ÚO Jihlava 719 6 45 300 45 279 36 1
    ÚO Třebíč 665 8 13 270 29 163 45 1
    ÚO Žďár nad Sázavou 766 11 44 287 32 255 39 2
    DO Velký Beranov 674 3 11 122 104 098 4 0
                   
    Kraj - celkem 4110 41 151 1393 271 021 196 12

     

  • Krajské ředitelství POLICIE kraje vysočina

    Policisté apelují na řidiče, aby v zimních měsících dodržovali zásady bezpečné jízdy  

    Aktuality - POLICISTÉ APELUJÍ NA ŘIDIČE, ABY V ZIMNÍCH MĚSÍCÍCH DODRŽOVALI ZÁSADY BEZPEČNÉ JÍZDY